TRVALÁ UDRŽITELNOST

Pod pojmem trvalé udržitelnosti se rozumí rozvoj společenského povědomí ve vztahu k dlouhodobému hospodaření, zahrnujícímu šetrné využívání zdrojů a nezatěžujícímu životní prostředí. Pozornost je však při tom věnována nejen ochraně přírody, ale rovněž dosažení rovnováhy mezi environmentálními, hospodářskými a sociálními cíli. Tyto komplexní požadavky představují pro architekturu, realitní branži a stavebnictví zcela nové výzvy. Komplexní plánování se stává předpokladem dlouhodobého úspěchu jak z ekologického, tak i ekonomického hlediska.

Hospodárnost, investice, inovace a neustálá optimalizace jsou sice pro společnost HUECK ekonomickými nezbytnostmi, úsilí podniku se však neustále zaměřuje také na dosažení rozumné rovnováhy v podobě odpovědného přístupu k životnímu prostředí, lidem a budoucnosti. Výrobní proces tak ovlivňujeme již v samotné fázi produkce, nikoli až během nákupu a pořizování materiálu. Tradičně zpracováváme materiál, který je sice vyráběn energeticky velmi náročným způsobem, který však přesto, a to díky své nízké hmotnosti, dlouhé životnosti a neomezené recyklovatelnosti, vykazuje příznivou ekologickou bilanci. Při vývoji a výrobě našich systémových řešení klademe důraz na efektivní využívání zdrojů, recyklovatelnost a dlouhou životnost. Naše úsilí o trvalou udržitelnost se však neomezuje jen na materiál a výrobu. Na všech podnikových úrovních nepřetržitě pracujeme na omezování emisí Co2 a spotřeby energie a naopak na zvyšování podílu elektrické energie pocházející z obnovitelných zdrojů, na snižování spotřeby primárních zdrojů a minimalizaci produkce odpadů

PROČ HLINÍK?

Recyklace – s objemem přibližně 700 000 tun patří německý průmysl recyklace hliníku k evropským lídrům. Hliník lze téměř kompletně recyklovat a opakovaně použít, a proto nepředstavuje odpad, nýbrž cenný materiál v pravém slova smyslu. Použitý hliník je proto recyklován a opětovně využíván v rámci oběhového hospodářství.

Absence kvalitativních ztrát –  hliník lze recyklovat takřka bez ztrát, co se týče jeho kvality. V Německu se proto již vyrábí více recyklovaného než nového hliníku. Recyklační kvóta hliníku je v Německu vysoká – například v odvětvích dopravy a stavebnictví se recykluje 95 % hliníku.

Materiál na několik generací – podstatnou výhodou hliníku je jeho zpravidla dlouhá doba životnosti. Dodnes se lze nezřídka setkat s neporušenými konstrukčními prvky starými 90 až 100 let. Na konci své životnosti se hliník stává cennou výchozí surovinou s potenciálem dalšího využití. A to s vynaložením pouhého zlomku původně nezbytné energie.

Doba životnosti – životnost hliníkových oken činí přibližně 60 let.